Felhasználónév:    Jelszó:    Adatok megjegyzése     

Keresés BULL 2003 Kft





 Enciklopédia
 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
A
Adalékok  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
Olyan szintetikus vagy természetes eredetü anyagok, amelyek a kõolajtermékekben kis mennyiségben feloldva vagy diszpergálva a készterméknek a felhasználás szempontjából lényeges tulajdonságiat kedvezõbbé változtatják, illetve új tulajdonságok kialakulását teszik lehetõvé.A közlekedés, a gépipar és az anyagmegmunkálási technológiák gyors fejlõdése egyre szélsõségesebb követelményeket is kielégitõ kenõanyagok illetve munkafolyadékok használatát igénylik. Ilyen termékeket csak adalékok alkalmazásával lehet elõállítani. A kenõolaj adalékok mellett egyre nagyobb szerephez jutnak tehát azok az adalékok, melyek az ipari olajok, hõközlõ és hûtõgépolajok, turbinaolajok, átmeneti korrózióvédõ bevonatok, fémmegmunkálásnál használt segédanyagok, kenõzsírok, motorhajtóanyagok, fütõ- és tüzelõolajok valamint egyéb munkafolyadékok igényesebb és gazdaságosabb felhasználását teszik lehetõvé. Az egyfunkciós adalékok az adalékolt terméknek csak egy, míg a töbfunkciós adalékok a készterméknek legalább két lényeges tulajdonságát javitják. Az alkalmazott adalékok hatásuk szerint a következõ fõbb csoportokba sorolhatók:

- viszkozitás- és viszkozitásindex növelõk,
- detergens-diszpergensek (lerakódások ellen),
- dermedéspont csökkentõk és folyékonyság növelõk,
- súrlódás-, kopás- és berágódás csökkentõk,
- oxidáció- és korróziógátlók,
- füstcsökkentõk és égésjavitók,
- oktánszám növelõk,
- jégkiválást gátlók,
- biocidok (mikroorganizmusok ellen),
- emulgeátorok és demulgeátorok (emulziók létrehozására vagy bontására),
- habzásgátlók,
- szinezékek,
- antisztatizáló szerek (sztatikus feltöltõdést gátlók)
- "ólompótlók" (lásd külön).

Egy-egy késztermék elõállitásakor a fenti adalékoknak rendszerint többféle változatát egyidejüen ún. adalékkompoziciókban (package) alkalmazzák.

B
Brent  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
Az Északi tengerben kitermelt könnyû, kis kéntartalmú olaj melynek sûrûsége: 833 kg/m3 . Ez a minõség az, amelyet a kõolaj kereskedelmében alapnak tekintenek (más minõségek kereskedelmében az árat erre vonatkozóan adják meg, és a minõségtõl illetve a szállítási feltételektõl függõen kedvezményt vagy felárat alkalmaznak.) Amerikában, a Brent minõséghez hasonlóan, az un. WTI minõség az irányadó kereskedelmi szempontból.

H
hordó  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
A kõolaj mennyiségének mérésére általánosan használt ûrmérték (barrel).

1 barrel = 0,158987 m3
1 barrel = 158,987146 liter
1 barrel = 34,99089 Imperial gallon
1 barrel = 42 US Gallon

(Ez a furcsa mértékegység onnan ered, hogy a Titusville melletti fúrásoknál nem tudták hova tenni a felszínre kerülõ olajat, ezért az ott használt 42 gallonos whiskeys hordókban tárolták, és szállították .)

M
Magyar Ásványolaj Szövetség  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
A magyar piacon tevékenykedõ hazai és nemzetközi olajipari, kereskedelmi és szolgáltató társaságok szakmai szervezete. A Szövetség tagvállalatai azonos elkötelezettséget vallanak vevõik, a környezet és a piac többi szereplõje iránt.

O
OPEC  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
Az olajexportáló országok szervezete, angol kifejezés (Organisation of the Petroleum Exporting Countries) röviditése. 1960-ban Bagdadban alakult meg, székhelye Bécsben van. Tagjai: Algéria, Egyesült Arab Emirátusok, Gabon, Indonézia, Irak, Irán, Katar, Kuvait, Líbia, Nigéria, Szaud-Arábia, Venezuela. Deklarált célja, hogy a tagállamokat az áreséstõl és az olajból származó jövedelmek csökkenésétõl megvédje, és a kölcsönös érdekek alapján közös olajpolitikát alakítson ki. Ennek az árkartellnek meghatározó szerepe van a világpiacon, noha olyan jelentõs termelõk mint pl. az USA, Oroszország, Anglia, Mexiko, Norvégia nem tagja. Jelentõségét az adja, hogy a tagországok olajpiaci részesedése 50% körüli, és az ismert olajkészletek mintegy 70%-a az õ területükön van.

R
Reuters  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
A Reuters, vagy cégnevén Reuters Group plc (a londoni tõzsdén RTR, a Nasdaqon RTRSY) londoni székhelyû világhírügynökség, amelyet legtöbben a médiának készülõ híreirõl ismernek. A hírjelentések szolgáltatása azonban a cég bevételeinek csak kevesebb, mint 10%-át adják.

A fõ üzleti bevételi forrás az üzleti információk és a pénzügyi piacokkal összefüggõ termékek eladása a csoport számára. Ezek többek közt piaci információkat jelentenek – mint például részvények, devizaárfolyamok valós idejû szolgáltatása –, illetve elektronikus kereskedési rendszereket, amelyeken keresztül a kereskedõk árakat jegyezhetnek, illetve adhatják-vehetik a pénzügyi piacok termékeit. Mindezeket az információkat egészítik ki a szolgáltatott hírek, amelyek megszabhatják az árak alakulását.

A Reuters híreinek dátumsorában minden esetben zárójelben szerepel a hírügynökség neve. Korábban a Reuter szó szerepelt "s" nélkül, a hírügynökséget a 19. század közepén megalapító német üzletember, Julius Reuter nevérõl. Ehhez illesztették gyakran az angol birtokjel "'s"-t. A késõbbiekben a használatban ez úgy egybeforrt a névvel, hogy ez vált a sztenderd megjelöléssé, az "'" aposztróf nélkül.

W
WTI  Meghatározás nyomtatása  PDF fájl létrehozása 
(West Texas Intermediate): az "amerikai Brent". Az USA déli részén kitermelt könnyû, kiskéntartalmú olaj. Az amerikai olajkereskedelemben ezen minõség tõzsdei ára az irányadó más olajok adásvétele esetén.

 






Copyright © 2003-2021 Bull 2003 Kft Minden jog fenntartva. Fejlesztette: Bull Stúdió
Ez az oldal e107 portál rendszert használ, és a GNU GPL licensz alatt lett kiadva. Webhely szolgáltatónk: DOMAINcenter